Колачи

Плазма тоблероне

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

100 г ситно сечкани лешници

100 г ситно сечкани бадеми

100 г Мелена Плазма

125 г путер

200 г шеќер

75 мл слатка, нематена павлака

2 лажици мед

200 г чоколадо

За прелив:

50 г млечна чоколада

1. Чекор

Во тенџере ставете путер и почекајте да се стопи на ниска температура и мешајте цело време за да стопат шеќерните кристали, потоа додајте нематена слатка павлака и мед, измешајте, додадете чоколадо, соединете мешајќи додека не се стопи се.

2. Чекор

Тргнете од оган, додадете Мелена Плазма, лешник и бадем. Измешајте и истурете во калап кој претходно сте го обложиле со најлонска фолија (Количината на смесата е доволна за два калапи од овој тип, па можете и да преполовете.)

3. Чекор

Оставете во фрижидер неколку часа да се стегне, потоа полека извадете го од калап и прелијте со млечно чоколадо.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики