Лиснат колач Чоко – карамел
Посни деликатеси

Лиснат колач Чоко – карамел

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 50 мин.

Порција слика Величина: 20

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

1 пакување кори розен

400 г шеќер

500 мл вода

100 г чоколадо

430 г Мелена Посна Плазма

250 г маргарин

Глазура:

150 г чоколадо

60 мл масло

1. Чекор

Стопете го шеќерот на тивок оган, внимавајте да не загори. Треба да добие златно кафеава боја. Потоа истурете вода и оставете шеќерот да се стопи. Ќе се стврдне на допир а потоа ќе се стопи се заедно.

1 Чекор

2. Чекор

Кога ќе зоврие додадете чоколадо и маргарин и мешајте да се стопат. Така добиваме посен чоко карамел.

2 Чекор

3. Чекор

Додадете Мелена Посна Плазма и мешајте се заедно. Оставете да се олади доволно за да згусне и да биде кремасто (околу 35 минути) во фрижидер.

3 Чекор

4. Чекор

Мачкајте со кремот на корите додека не потрошите се.

4 Чекор

5. Чекор

Оставете да отстои, најдобро во фрижидер и потоа нанесете глазура од стопено чоколадо и масло.

5 Чекор

6. Чекор

Вашиот колач е готов!

6 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики