Посни деликатеси

Посна бајадера

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 40 мин.

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

250 г Мелена Посна Плазма

100 г сечкани лешници

100 г маргарин

200 г карамел бонбони (посни)

150 мл бадемово млеко

Глазура:

150 г бело чоколадо (сурогат-посна)

2 лажици масло

1. Чекор

Во еден сад измешајте ги Плазмата и сечканите лешници.

2. Чекор

Во тенџере измешајте го бадемовото млеко, карамелите и маргаринот.

3. Чекор

Мешајте на среден оган додека состојките целосно не се истопат.

4. Чекор

Измешајте ја карамел смесата со бисквитот и изедначете.

5. Чекор

Смесата истурете ја во калап, па оставете да се олади околу 2 часа. Стопете го чоколадото со маслото на пареа и прелијте го колачот.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики