Посна Плазма брауни торта
Посни деликатеси

Посна Плазма брауни торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 ч

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Состојки за брауни:

360 г брашно

180 г шеќер кристал

80 г какао

1 кесичка прашок за пециво

Пола лажичка сол

220 мл вода

150 г истопен маргарин

2 лажици гриз

80 г Мелена Посна Плазма

 

Состојки за фил:

500 г црно чоколадо

500 мл посна слатка павлака

200 г Посна Плазма

 

Декорација:

Шеќер во прав

Скршена посна Плазма

 

1. Чекор

Округол калап со одвоиво дно намачкајте со малку масло и посипете со малку брашно за да не се залепи брауни-то.

1 Чекор

2. Чекор

Во поголем сад измешајте брашно, прашок за пециво, шеќер и сол.

2 Чекор

3. Чекор

Додадете какао, гриз, посна Мелена Плазма и измешајте добро.

3 Чекор

4. Чекор

Сипете вода и истопениот маргарин и измешајте добро за да се соедини смесата.

4 Чекор

5. Чекор

Истурете во калап за печење и печете 25-30 минути на 180 степени.

5 Чекор

6. Чекор

Додека се пече брауни-то направете го чоколадниот ганаш. Чоколадото стопете го на пареа.

6 Чекор

7. Чекор

Загрејте ја павлаката пред да зоврие, истурете го преку чоколадото и измешајте добро.

7 Чекор

8. Чекор

Посната Плазма скршете ја на парчиња и додадете го чоколадниот ганаш. Оставете да се олади на собна температура.

8 Чекор

9. Чекор

Печениот оладен брауни исечете го на пола за да добиете две кори. Филувајте ја тортата во истиот калап во кој сте го печеле брауни-то.

9 Чекор

10. Чекор

Првата кора ставете ја во калапот, истурете половина од чоколадниот фил и распоредете рамномерно.

10 Чекор

11. Чекор

Ставете ја втората кора, и истурете го остатокот од филот, распоредете и тргнете го на ладење.

11 Чекор

12. Чекор

Пред сервирање посипете со шеќер во прав и скршена Посна Плазма.

12 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики