Посен колач од Плазма и чоколадо
Посни деликатеси

Посен колач од Плазма и чоколадо

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200 г Посна Плазма

200 г чоколадо за готвење

100 г маргарин

140 мл бадемово млеко

6 лажици шеќер

100 г печени, мелени лешници

50 г кокос

2 лажици какао

1. Чекор

Во еден сад скршете Посна Плазма, додадете лешник и кокос, и измешајте.

1 Чекор

2. Чекор

Во тенџере на тивок оган гответе бадемово млеко, шеќер, исечкан маргарин на коцки и скршено чоколадо. Мешајте повремено за се да се истопи. Кога ќе се истопи почекајте да зоврие и веднаш прелијте преку мешавината од Посна Плазма, кокос и лешници.

2 Чекор

3. Чекор

Измешајте се добро и ставете во еден мал калап (околу 20х20цм), кој е обложен со хартија за печење. Кога смесата ќе се распореди рамномерно по калапот потрудете се да ја израмните површината што подобро.

3 Чекор

4. Чекор

Оладете го колачот минимум 2 часа. Пред сечење извадете да отстои 10 минути, а потоа исечете во посакуваниот облик и послужете.

4 Чекор

5. Чекор

Вашиот колач е готов!

5 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики