Посни деликатеси

Посен брз ролат

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 25 мин.

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

150 г маргарин

100 г шеќер во прав

100 г сечкани ореви

100 г суво грозје

300 г Мелена Посна Плазма

100 мл сок од портокал

Чоколадна глазура:

100 г црно чоколадо

1 лажица масло

1. Чекор

Исечкајте ги сувото грозје и оревите.

2. Чекор

Во еден сад ставете ги Плазмата, оревите, сувото грозје, шеќерот во прав и додадете стопен маргарин, потоа сокот од портокал. Измешајте добро за смесата да се изедначи.

3. Чекор

Смесата обликувајте ја во ролат со фолија. Оставете во фрижидер да се олади.

4. Чекор

Чоколадото со маслото стопете ги на пареа и прелијте го колачот. Откако ќе се олади извадете го ролатот во чинија и прелијте со чоколадна глазура.

5. Чекор

Одозгора посипете со Плазма.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики