Кадаиф Плазма ролни
Посни деликатеси

Кадаиф Плазма ролни

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 50 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

300 г кадаиф

2 лажици посен маргарин

2 лажици шеќер

За базата на филот:

1 л бадемово млеко

Шолја млеко

Шолја брашно

2 кесички ванилин шеќер

125 г маргарин

За полнење:

120 г Мелена Посна Плазма

150 г сечкани ореви

10 г цимет

1. Чекор

Во тава пропржете кадаиф, маргарин и шеќер, префрлете ја смесата во плех и порамнете.

1 Чекор

2. Чекор

Гответе ја базата на филот така што ќе загреете млеко, а потоа додадете шеќер, брашно и ванилин шеќер.

2 Чекор

3. Чекор

Гответе мешајќи на тивок оган 12 минути. Тргнете од оган, и кога ќе се олади измешајте со маргаринот.

3 Чекор

4. Чекор

Оладете повторно, и намачкајте рамномерно преку кадаифот во плех.

4 Чекор

5. Чекор

Кога ќе “одлежи„ исечкајте на долги правоаголници, посипете со мешавина од ореви, цимет и Мелена Посна Плазма, потоа завиткајте ролни.

5 Чекор

6. Чекор

Вашиот колач е готов!

6 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики