Посни Плазма овошни коцки
Посни деликатеси

Посни Плазма овошни коцки

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 ч и 30 мин

Порција слика Величина: 20

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Состојки за подлога:

250 г маргарин

550 г Мелена Посна Плазма

80 мл бадемово млеко

 

Состојки за џем од малини:

700 г смрзнати малини

250 г шеќер

20 г желатин

 

Состојки за фил:

700 мл бадемово млеко

1 кесичка пудинг од малини

1 кесичка пудинг од ванила

150 г шеќер кристал

100 г маргарин

200 г Мелена Посна Плазма

 

Декорација:

200 г црно чоколадо

70 г маргарин

1. Чекор

Најпрвин гответе го џемот од малини така што во поголемо тенџере ќе ги ставите малините и шеќерот кристал.

1 Чекор

2. Чекор

Гответе ги на средна температура со повремено мешање додека не зовријат.

2 Чекор

3. Чекор

Потопете го желатинот во ладна вода според упатството на кесичката додека набабри. Кога ќе набабри ставете го во зовриените малини и гответе уште неколку минути. Тргнете го џемот да се олади.

3 Чекор

4. Чекор

Помал коцкаст плех за печење обложите го со хартија за печење. Оставете ја хартијата малку над врвовите на плехот за да можете полесно да го извадите колачот.

4 Чекор

5. Чекор

Подгответе ја подлогата така што прво ќе го стопите маргаринот. На маргаринот додадете ја Посната Плазма и бадемовото млеко и измешајте добро.

5 Чекор

6. Чекор

Добиената смеса истурете ја во плех за печење и распоредете што по рамномерно.

6 Чекор

7. Чекор

Изладениот џем сипете го над подлогата и одложете го во замрзнувач.

7 Чекор

8. Чекор

Одвојте 150 мл бадемово млеко и измешајте со пудингот од ванила и малини.

8 Чекор

9. Чекор

Остатокот од млекото гответе го со шеќерот

9 Чекор

10. Чекор

Кога млекото ќе зоврие додадете ги пудинзите и гответе додека пудингот не згусне.

10 Чекор

11. Чекор

Во врелиот пудинг измешајте го маргаринот и додадете Мелена Посна Плазма.

11 Чекор

12. Чекор

Оставете 10-15 минути пудингот да се олади потоа сипете го преку џемот од малини. Тргнете го на ладење.

12 Чекор

13. Чекор

Чоколадото и маргаринот стопете ги и прелијте ги преку оладениот колач.

13 Чекор

14. Чекор

Кога ќе се стегне чоколадото исечете ги коцките со врел нож. Додадете свежи малини по желба.

14 Чекор

15. Чекор

Кога ќе се стегне чоколадото исечете ги коцките со врел нож. Додадете свежи малини по желба.

15 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики