Фрапе со Плазма и шумско овошје
Шејкови

Фрапе со Плазма и шумско овошје

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 15 min.

Порција слика Величина: 3

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

500 мл слатка павлака

100 г Мелена Плазма

300 г шумско овошје

200 мл млеко

40 г шеќер во прав

1. Чекор

Слатката павлака изматете ја полека за да постигнете густина помеѓу течна состојба и шлаг. Додадете шеќер и измешајте добро.

2. Чекор

Шумското овошје ставете го во блендер и измиксајте за да добиете каша. Доколку користите замрзнато овошје, стопете го претходно.

3. Чекор

Кашата од шумско овошје измешајте ја со изматената слатка павлака, додадете Мелена Плазма и измешајте добро за да добиете изедначена смеса.

4. Чекор

Добиената смеса разредете ја полека со млеко мешајќи константно. Доколку сакате поредок фрапе, додадете уште малку млеко.

5. Чекор

Истурете во чаша или шишенца и послужете го ладно.

6. Чекор

Вашиот десерт е готов!

6 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики