Сиров матча колач
Колачи

Сиров матча колач

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 2 часа и 30 мин. + 4 часа ладење

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200g мешавина сирови бадеми, индиски ореви, лешници и ореви 

100 г Мелена Плазма

20 г какао

10 урми

Прстофат сол

2-3 лажици вода по потреба

Фил: 

200 г сирови индиски ореви, потопени 2 часа во вода 

1 конзерва полномасно кокосово млеко

1 шолја урми, потопени во вода доколку се многу суви

2 лажици матча

1 лажица екстракт од ванила

Прстофат сол

1. Чекор

Блендирајте ги урмите за да добиете паста. Измешајте со останатите состојки, доколку смесата се рони многу, додадете малку вода и тапкајте во калапот за торта кој претходно сте го обложиле со најлонска фолија.

2. Чекор

Процедите ги урмите и индиските ореви и блендирајте во блендер со кокосово млеко, матча и ванила. Додадете на крај прстофат сол и измешајте.

3. Чекор

Истурете го филот на кората и колачот ставете го во фрижидер на ладење 4 часа.

4. Чекор

Послужете го ладен и украсен со Плазма, рендано чоколадо и кокос.

5. Чекор

Вашиот колач е готов!

5 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić / Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики