Топчиња со Плазма и путер од кикирики
Колачи

Топчиња со Плазма и путер од кикирики

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 2 часа и 30 мин.

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Топчиња:

150 г Мелена Плазма

300 г путер од кикирики

100 г бело чоколади

120 мл слатка павлака

Глазура:

200 г црно чоколадо со 70% како

50 г бело чоколадо

малку масло

1. Чекор

Во едно тенџере ставете го путерот од кикирики, скршеното бело чоколадо и слатката павлака. Тенџерето ставете го на тивок оган за да се истопат состојките, а потоа тргнете ја од оган, додадете Мелена Плазма и измешајте добро.

2. Чекор

Добиената смеса оставете ја да се олади до собна температура и кратко ставете ја во фрижидер за дополнително да се стегне.

3. Чекор

Кога смесата ќе се олади и стегне потполно, направете топчиња, наредете ги на послужавник обложен со хартија за печење и вратете ги во фрижидер додека го стопите црното чоколадо на тивок оган.

4. Чекор

Натопете ги топчињата во стопеното чоколадо и со виљушка ставете ги на хартија за печење за да се стегне глазурата. Кога ќе ги завршите топчињата, вратете ги повторно накратко во фрижидер.

5. Чекор

Белото чоколадо со малку масло стопете го на пареа и ставете го во готварски шприц за да ги декорирате топчињата.

6. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

6 Чекор

Автор:

Palachinka blog

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики