Колачи

Панакота со карамела

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час + 3–4 часа за ладење

Порција слика Величина: 4

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

10 г желатин

600 мл слатка павлака

2 супени лажици шеќер

1 стапче ванила 

30 г Мелена Плазма

200 г шеќер

200 мл слатка павлака 

150 г путер

Декорација:

50 г Плазма

1. Чекор

Желатинот истурете го во чинија, прелијте со пола чаша ладна вода и оставете да набабри.

2. Чекор

Слатката павлака истурете ја во тенџере заедно со шеќерот и стапчето ванила и загрејте на околу 40 °C. Тргнете од оган и додајте желатин

3. Чекор

Добиената смеса истурете ја во четири чаши до пола, додајте слој Мелена Плазма, па одозгора додајте го остатокот од смесата. Чашите ставете ги во фрижидер на 3-4 часа за смесата да се стегне.

4. Чекор

Загрејте ја слатката павлака. Стопете го шеќерот на тивок оган. Штом се стопи, тргнете го од оган и полека додајте слатка павлака со постојано мешање за да не се создадат грутки. Додајте путер исечен на мали парчиња и мешајте додека не се соединат сите состојки.

5. Чекор

Истурете во друг сад и оставете да се олади во собна температура.

6. Чекор

Панакотата која претходно сте ја изладиле прелијте ја со карамела и украсете со Плазма.

Автор:

Milica Šumaković/Milin Kuvar

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики