Сутлијаш со крцкава Плазма и кикирики
Колачи

Сутлијаш со крцкава Плазма и кикирики

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час

Порција слика Величина: 4

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Сируп:

75 г црно чоколадо со 70% какао

125 мл слатка павлака

1 супена лажица чоколаден ликер

Грилијаш:

200 г Мелена Плазма

150 г мелени печени солени кикирики 

200 г шеќер 

Сутлијаш:

160 г ориз со кратко зрно 

1 л млеко

100 г шеќер

1. Чекор

Истурете ја слатката павлака во тенџере и ставете ја да се загрее до вриење (да не зоврие). Тргнете го тенџерето од оган, додадете црно чоколадо и мешајте додека чоколадото не се истопи за да добиете изедначена глатка смеса.

2. Чекор

На крај додадете ликер од чоколадо и измешајте се добро, а потоа сирупот оставете го да се олади.

3. Чекор

Во друго тенџете со дебело дно ставете шеќер и ставете го на тивок оган за да се стопи.

4. Чекор

Подгответе чинија во која ќе ја префрлите смесата така што ќе ја намачкате со масло.

5. Чекор

Кога шеќерот ќе се истопи потполно, додадете Мелена Плазма и кикирики и измешајте се добро, а потоа префрлете ја смесата во претходно подготвената чинија. Оставете ја смесата да се олади потполно и да се стегне за да можете потоа да ја скршите на парчиња (во аван или со сукало и крпа).

6. Чекор

Во третото тенџере сипете го млекото и оризот и ставете да се готви на тивок оган се додека оризот не омекне, а повеќето од млекото да испари. Додадете шеќер и гответе уште неколку минути мешајќи постојано, а потоа тргнете го тенџерето од оган.

7. Чекор

Во длабоки чаши наредете слој од чоколадниот сируп, слој сутлијаш, дебел слој грилијаш, па повторно слој сутлијаш, слој чоколаден сируп и на крај слој грилијаш.

8. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

8 Чекор

Автор:

Milkica Crevar/Mimi’s Kingdom

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики