Плазма ролат со кафе
Колачи

Плазма ролат со кафе

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 min. + 15 min.

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

6 јајца

150 г шеќер

2 супени лажици инстант кафе

60 г мелена плазма

100 г рикота сирење

150 г сиреше маскарпоне

1 кафена лажичка екстракт од ванила

50 г шеќер во прав

Какао за посипување

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 180°C.

2. Чекор

Плехот за печење обложите го со хартија за печење.

3. Чекор

Јајцата и шеќерот изматете ги добро, 6-8 минути или додека нивниот волумен не се зголеми тројно. Додадете кафе и измешајте се добро.

4. Чекор

Истурете ја смесата во подготвениот плех и печете во загреана рерна 15-18 минути. Печената кора префрлете ја на чиста кујнска крпа.

5. Чекор

Одлепете ја хартијата за печење и завиткајте ја кората во крпа. Оставете ја настрана да се олади.

6. Чекор

За да направите фил, ставете ги рикотата, маскарпоне, екстрактот од ванила и шеќерот во еден сад и измешајте добро со миксер.

7. Чекор

Одвиткајте ја кората и намачкајте со филот. Повторно завиткајте ролат.

8. Чекор

Посипете со какао и украсете по желба.

9. Чекор

Вашиот десерт е готов!

9 Чекор

Автор:

Zorica Lakonic/My pans and pots

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики