Колачи

Мак колач со бело чоколадо

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин.

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200 г мелен мак

200 г шеќер

2 лажици гриз

500 мл млеко

1 ванилин шеќер

150 г путер

300 г Мелена Плазма

Ганаш:

100 г бело чоколадо

50 г слатка павлака

1. Чекор

На среден оган во тенџере ставете мак, шеќер, гриз, млеко и гответе. Кога смесата ќе згусне, додадете путер и измешајте добро.

2. Чекор

Во смесата додадете Мелена Плазма и соединете ја во хомогената смеса. Прелијте ја во калап и оставете да се олади.

3. Чекор

Направете ганаш со мешање бело чоколадо и слатка павлака на многу тивок оган во тенџере.

4. Чекор

Извадете го од калапот и прелијте со ганаш.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики