Плазма корпи со ганаш со вкус на нане
Колачи

Плазма корпи со ганаш со вкус на нане

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин. + 1 час за ладење

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200 г Мелена Плазма

75 г пченкарни снегулки

75 г крупно сецкани печени лешници

150 г путер

4-5 супени лажици млеко

Фил:

250 мл слатка павлака

200 г црно чоколадо со 70% какао

20 г путер

1 кафена лажица арома од нане

Декорација:

Свежи листови нане

1. Чекор

Путерот извадете го од фрижидер за да омекне. Спремете го калапот за мафини така што ќе го премачкате со путер. Загрејте ја рерната на 180°C.

2. Чекор

Во еден сад здробете ги пченкарните снегулки. Додадете Мелена Плазма и лешници и измешајте се заедно. Додадете го стопениот путер и млекото и мешајте додека да добиете хомогена смеса. Добиената смеса истурете је на калапите за мафини и формирајте плитки корпи. Корпите ставете ги во претходно загреана рерна на 10 минути, а потоа извадете ги и оставете ги да се оладат. По 10-15 минути внимателно извадете ги од калапот и оставете ги потполно да се оладат.

3. Чекор

Слатката павлака истурете ја во тенџере и ставете ја да се загрее до вриење (не смее да зоврие). Додадете путер и скршено чоколадо, па тргнете од оган и мешајте додека се не се истопи и соедини, односно додека не добиете мазна чоколадна смеса. Додадете арома од нане и повторно измешајте. Оставете го ганашот да се олади и истурете го во корпите и оставете го потполно да се стегне.

4. Чекор

Готовите корпи украсете ги со свежи листови нане.

5. Чекор

Вашиот десерт е готов!

5 Чекор

Автор:

Milkica Crevar/Mimi’s Kingdom

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики