Rocky road со парчиња Плазма
Колачи

Rocky road со парчиња Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 20 min.

Порција слика Величина: 20

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200 г млечно чоколадо

200 г темно чоколадо

1 конзерва (397 г) засладено кондензирано млеко

50 г ситно сечкани лешници или бадеми 

100 г разнобојни пенести бонбони (маршмелоу)

100 г здробена Плазма 

50 г кокос

1. Чекор

Пенестите бонбони, ако се големи, исечкајте ги на парчиња не поголеми од 6-7 мм. Плазмата дробете ја на парчиња со различна големина. Не ги дробете премногу. На бонбоните и Плазма-та додадете ги сечканите лешници или бадеми и кокосот, и измешајте се заедно.

2. Чекор

Подгответе помал плех, со димензии околу 15 х 25 цм и обложите го со хартија за печење.

3. Чекор

а пареа стопете ги во ист сад двата вида на чоколадо и кондензираното млеко. Смесата ќе биде многу густа. Веднаш истурете ја преку исечканите состојки и измешајте добро. Важно е да бидете брзи бидејќи чоколадната смеса се стега брзо поради кондензираното млеко. Густата леплива смеса истурете ја на подготвениот плех и со мокра лажица распоредете во еден рамномерен слој. Ставете во фрижидер на 1 до 2 часа, исечете коцки и послужете.

4. Чекор

Вашиот десерт е готов!

4 Чекор

Автор:

Milkica Crevar/Mimi’s Kingdom

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики