Лава колач со Плазма
Колачи

Лава колач со Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 25 min.

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

240 г чоколадо за готвење

190 г путер

4 јајца

120 г шеќер

1 ванилин шеќер

40 г брашно

80 г Мелена Плазма

Малку какао (за посипување на калапите) 

1 слатка павлака

100 г свежи рибизли

1. Чекор

Чоколадото за готвење и 170 г путер стопете ги на пареа и сотавете да се олади.

2. Чекор

Во поголема чинија со миксер изматете ги јајцата и додадете шеќер и ванилин шеќер, а потоа и стопено чоколадо со путер. Додадете брашно и 60 г Мелена Плазма и со помош на дрвена лажица соединете ги сите состојки.

3. Чекор

Загрејте ја рерната на 220ºC.

4. Чекор

6 садови со дијаметар 9 цм и висина 4,5 цм намачкајте ги со останатиот путер потоа посипете ги со какао. Смесата истурете ја во садовите така што горната 1/3 да остане празна и ставете ги во рерна на 12 минути.

5. Чекор

Печените колачи извадете ги од рерна и оставете ги 5 минути да се оладат, а потоа со нож поминете на краевите и превртете ги на чинии.

6. Чекор

Колачите украсете ги со изматена слатка павлака и бобинки и потоа посипите со останата Мелена Плазма.

7. Чекор

Вашиот десерт е готов!

7 Чекор

Автор:

Olivera Senić/Ja u kuhinji

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики