Колачи

Плазма куглоф

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 50 мин..

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

2 јајца

160 г шеќер

300 г Мелена Плазма

100 г мелени лешници

2 јаболка

150 мл масло

180 мл млеко

1 кесичка ванилин шеќер

½ кесичка прашок за пециво

 

 

Глазура:

200 г млечно чоколадо

40 мл масло

 

1. Чекор

Одвојте ги жолчките од белките.

2. Чекор

Изматете ги белките цврсто потоа додадете шеќер, жолчки, ванилин шеќер, масло и прашок за пециво.

3. Чекор

Излупете ги јаболката, изрендајте ги и додадете ги во смесата матејќи со миксер.

4. Чекор

Додадете ги мелените лешници и Мелената Плазма.

5. Чекор

Матете со миксер и постепено додавајте млеко.

6. Чекор

Намачкајте го со масло калапот за куглоф.

7. Чекор

Истурете ја смесата во калапот и печете околу 40 минути на 180 °C.

8. Чекор

Оставете го колачот да се олади во калапот и потоа префрлете го во чинијата на која ќе го послужите.

9. Чекор

Стопете го маслото и чоколадото за глазура и прелијте го колачот.

10. Чекор

Декорирајте по желба со рендано чоколадо и Мелена Плазма.

11. Чекор

Вашиот колач е готов!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики