Тирамису со Плазма и боровинки
Колачи

Тирамису со Плазма и боровинки

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 40 min.

Порција слика Величина: 6-8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

КРЕМ:

500 мл слатка павлака

30 г шеќер во прав

500 г сирење маскарпоне

СИРУП:

300 г домашни боровинки (ситни)

120 г шеќер

60 мл ладна вода

3 лажици густин

КОРА:

300 г Плазма

150 мл млеко

Декорација:

Препечени бадемови снегулки

1. Чекор

Слатката павлака изматете ја во шлаг со миксер. Додадете шеќер и маскарпоне сирење и матете уште малку додека маскарпонето не стане кремасто. Подгответниот крем ставете го во фрижидер додека го подготвувате сирупот од боровинки.

2. Чекор

Боровинките, шеќерот и водата ставете ги во тенџере и ставете на силен оган да зоврие, а потоа намалете го огнот максимално и оставете да се крчкаат уште 20 минути.

3. Чекор

Во една чинија ставете густин и малку ладна вода и растворите добро. Растворениот густин додадете го во сирупот од боровинки и мешајте додека сирупот не згусне, а потоа тргнете од оган за да се олади.

4. Чекор

Стоплете го млекото и во него натопете Плазма и наредете ги на дното на тепсијата. Над нив ставете прв слој од кремот и половина од сирупот од боровинки. Над него додадете уште еден ред Плазма натопени во млеко, и остатокот од сирупот од боровинки и потоа втор слој од кремот.

5. Чекор

Тирамису-то посипете го со бадемови снегулки и оставете во фрижидер до послужување.

6. Чекор

Вашиот десерт е готов!

6 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики