Тарт од Плазма, чоколадо и аронија
Колачи

Тарт од Плазма, чоколадо и аронија

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 90 мин. + 2 часа за ладење

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

350 г Мелена Плазма

2 супени лажици шеќер во прав

125 г путер

2-3 супени лажици млеко

Фил:

250 г слатка павлака

450 г млечно чоколадо

125 г путер

2 супени лажици шеќер во прав

350 мл слатка павлака

1. Чекор

Мелената Плазма, шеќерот, путерот и млекото ставете ги во чинија и соединете ги додека не добиете ронлива смеса.

1 Чекор

2. Чекор

Добиената смеса тапкајте ја во калап за тарт со одвоено дно така што рамномерно ќе го покриете дното и рабовите. Калапот оставете го 45 минути во фрижидер за да се стегне кората.

2 Чекор

3. Чекор

Во меѓувреме, подгответе чоколаден фил така што на тивок оган ќе ги стопите чоколадото, путерот, шеќерот и слатката павлака, мешајќи постојано

3 Чекор

4. Чекор

Kога состојките ќе се соединат, тргнете го тенџерето од оган за да се олади смесата. Извадете го калапот од фрижидер, и над кората рамномерно нанесете слатко од аронија, потоа одозгора нанесете го изладениот чоколаден фил. Вратете го калапот во фрижидер за да се стегне чоколадниот фил.

4 Чекор

5. Чекор

Вашиот колач е готов!

5 Чекор

Автор:

Zoran Stevanović/Restoran „Madera“

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики