Плазма колач со рикота и печени јагоди
Колачи

Плазма колач со рикота и печени јагоди

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 65 мин. + 4 часа ладење

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Кора

300 г Мелена Плазма

50 г кафеав шеќер

150 г путер на собна температура

150 г јагоди

Фил

500 г рикота

200 г грчки јогурт

100 г шеќер во прав

Кесичка ванилин шеќер

2 кесички прашок за шлаг  

Печени јагоди

500 г јагоди

2 лажици шеќер

1. Чекор

Испасирајте со виљушка 150 г јагоди. Измешајте ги останатите состојки за кората, добро измешајте го путерот и Плазмата да не останат парчиња путер. Додадете ги испасираните јагоди, измешајте, истурете и тапкајте ја смесата во калапот за торта.

1 Чекор

2. Чекор

Рикотата, грчкиот јогурт и шеќерот измешајте ги и додајте го прашокот за шлаг.

2 Чекор

3. Чекор

Рабовите на калапот обложите ги со најлонска фолија. Истурете го филот над кората и колачот ставете го во фрижидер да се олади потполно.

3 Чекор

4. Чекор

Додека се лади колачот, подгответе ги јагодите, загрејте ја рерната на 200 °C.

4 Чекор

5. Чекор

Исечкајте ги јагодите на половина. Ставете ги во тепсијата која сте ја обложиле со хартија за печење. Посипете со шеќер, измешајте и печете 35-40 минути. Извадете ги од рерна и измиксајте кога ќе се оладат на собна температура.

5 Чекор

6. Чекор

Оладениот колач извадете го од калапот и прелијте го со јагодите. Посипете со Мелена Плазма и цветови од лаванда.

6 Чекор

7. Чекор

Вашиот торта е готов!

7 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики