Крамбл со Плазма и црвено овошје
Колачи

Крамбл со Плазма и црвено овошје

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час

Порција слика Величина: 4

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Овошна основа:

1 кг црвено овошје crvenog voća (500 г јагоди, 250 г малини и 250 г боровинки) 

100 г шеќер

3 супени лажици густин

цеден сок од 1 лимон

изрендана кора од еден лимон 

Посипување:

100 г кафеав шеќер

50 г Мелена Плазма

50 г овесни снегулки

½ кафена лажица цимет

½ кафена лажица сол

100 г путер исечен на коцки

 

 

Декорација:

сладолед од ванила

30 г Мелена Плазма

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 180°C.

2. Чекор

Измешајте ги состојките за овошната основа и сипете ги во сад за печење (наместо една голема можете и во 6 помали садови со дијаметар 13 цм).

3. Чекор

Подгответе го посипувањето така што состојките ќе ги ставите во чинија и згмечете ги со прсти додека не добиете ронлива смеса која ќе ја посипете над овошјето.

4. Чекор

Крамбл-от ставете го во рерна на 20-30 минути, односно додека овошјето не почне да „врие“. Секако пазете посипувањето да не загори бидејќи некогаш на овошјето му треба повеќе време да „зоврие“ ако е во подебел слој.

5. Чекор

Крамбл-от послужете го врел со сладолед од ванила кој ќе го посипете со Мелена Плазма.

6. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

6 Чекор

Автор:

Palachinka blog

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики