Падобранци со Плазма и ореви
Колачи

Падобранци со Плазма и ореви

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 h i 30 min. + 2–3 h za hlađenje

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Пaадобранци:

4 белки

200 г шеќер

150 г мелени ореви

30 г Мелена Плазма

 

Фил: 

150 г бело чоколадо

50 мл слатка павлака

1 супена лажица путер

 

 

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 120°C.

2. Чекор

Белките изматете ги со миксер за да формираат цврста пена потоа постепено додајте шеќер. Матите додека не добиете цврст снег од белки, а потоа додајте ги мелените ореви и Мелената Плазма и соединете се заедно.

3. Чекор

Добиената смеса истурете ја во слаткарски шприц и истиснете на плех обложен со хартија за печење. Бидете внимателни да не ги истиснете куповите премногу близу за да не ви се залепат падобранците при печење. Плехот ставете го во загреана рерна на 20-30 минути. Откако ќе се испечат падобранците, извадете ги и оставете ги да се оладат потполно.

4. Чекор

Во посебен сад ставете скршено чоколадо и путер. Слатката павлака истурете ја во тенџере и загрејте додека не зоврие, а потоа со неа прелијте го чоколадото и путерот. Почекајте минута-две и соединете се заедно

5. Чекор

Добиениот фил ставете го во фрижидер 2-3 часа за да се стегне. Кога филот е спремен, филувајте ги падобранците со лажица или слаткарски шприц.

6. Чекор

Вашиот десерт е готов!

6 Чекор

Автор:

Ana Đurđević/ Prstohvat soli

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики