Колачи

Плазма капкејкови со кокос

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

2 јајца

100 г шеќер

175 г брашно

10 г прашок за пециво

100 г млечно чоколадо

80 мл масло

Изрендана кора од лимон

50 г кокос

100 г Мелена Плазма

120 мл млеко

 

Состојки за крем:

150 мл слатка павлака

150 г млечно чоколадо

 

 

Декорација:

Мелена Плазма

Кокос

Јагоди

1. Чекор

Изматете ги пенесто јајцата и шеќерот.

2. Чекор

Намалете ја брзината на миксерот и додадете ги млекото и маслото.

3. Чекор

Соединете го брашното, прашокот за пециво, Мелената Плазма, кокосот и кората од лимон.

4. Чекор

Додадете ги сувите состојки во смесата од јајца и измешајте со миксер.

5. Чекор

Исечкајте го млечното чоколадо, додадете го во смесата и измешајте со шпатула.

6. Чекор

Подгответе го калапот за мафини и обложете го со хартиени корпички.

7. Чекор

Истурете ја смесата и Мелената Плазма во корпичките. Печете 20 минути на 180 ºC.

8. Чекор

Стопете го млечното чоколадо.

9. Чекор

Изматете ја слатката павлака и додадете го стопеното млечно чоколадо и измешајте добро.

10. Чекор

Со кеса за украсување украсете ги капкејковите по желба.

11. Чекор

Посипете со кокос и Мелена Плазма.

12. Чекор

Јагодите исечете ги на пола, па на секој капкејк ставете по една половина.

13. Чекор

Вашиот десерт е готов!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики