Колачи

Печен чизкејк со Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 50 мин.

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

150 г путер

250 г Мелена Плазма

400 г бело чоколадо

90 мл млеко

600 г крем сирење

3 јајца

180 г шеќер

 

Декорација:

50 г Мелена Плазма

200 г јагоди

100 г боровинки

Нане

 

1. Чекор

Подгответе го плехот со хартија за печење и во него ставете округол калап 21-23 цм исто така обложен со хартија.

2. Чекор

Стопете го путерот и измешајте со Мелена Плазма, соединете и формирајте кора во калапот.

3. Чекор

Во длабока чинија скршете го белото чоколадо и мешајте додека чоколадата не се стопи.

4. Чекор

Во друга чинија соединете ги јајцата и шеќерот и додадете крем сирење и измешајте добро со шпатула за да не останат грутки. Не матете со жица за да не се разреди смесата.

5. Чекор

Кога ќе ги соединете добро крем сирењето, јајцата и шеќерот додадете го стопеното чоколадо и измешајте.

6. Чекор

Истурете врз кората и посипете рамномерно со Мелена Плазма.

7. Чекор

Печете околу 40 минути на 180 °C додека колачот не добие златна боја.

8. Чекор

Оставете да се олади неколку часа во калапот.

9. Чекор

Исечете го колачот и пред послужување декорирајте со јагоди, боровинки и нане.

10. Чекор

Вашиот чизкејк е готов!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики