Колачи

Плазма Три Лече

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 50 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Бисквит:

6 јајца

150 г шеќер

160 г Мелена Плазма

85 г брашно

1 кесичка прашок за пециво

Прелив:

3 дл слатка павлака

2,5 d дл млеко

1 дл засладено кондензирано млеко

Карамел:

200 г шеќер

200 г слатка павлака

150 г путер

Прстофат сол

1. Чекор

Прво направете ја карамелата. 200 г шеќер стопете на средна температура додека не добие златно кафеава боја.

2. Чекор

Во шеќерот постепено додавајте ја слатката павлака мешајќи константно.

3. Чекор

Кога ќе се соединат шеќерот и павлаката додадете путер и сол, и гответе уште неколку минути додека путерот не се стопи и смесата да зоврие.

4. Чекор

Оставете да се оладат.

5. Чекор

Изматете ги во пена јајцата и шеќерот.

6. Чекор

Додадете Мелена Плазма и брашно измешано со прашок за пециво и соединете нежно со шпатула.

7. Чекор

Подготвената смеса распоредете ја во намачкана тепсија посипена со брашно.

8. Чекор

Печете го бисквитот на 180 °C, 25-30 минути.

9. Чекор

Кога бисквитот ќе биде готов прелијте го со ладна мешавина од млеко, кондензирано млеко и слака павлака додека е врел.

10. Чекор

Оставете го колачот што подолго да го впие преливот и пред сервирање прелијте со карамела по желба.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики