Плазма лимон тарт
Колачи

Плазма лимон тарт

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 3

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Подлога за тарт: 

200 г путер

400 г Мелена Плазма

50 мл млеко

Кора од лимон


Крем:

4 јајца

250 г шеќер кристал

200 мл сок од лимон

175 г путер

7 г желатин


Меренга: 

100 г белки

200 г шеќер кристал


1. Чекор

Во стопениот путер додадете млеко, Мелена Плазма и кора од лимон, измешајте и потапкајте ја во форма за тарт. Желатинот потопете го во ладна вода за да набабри.

1 Чекор

2. Чекор

Шеќерот и сокот од лимон гответе ги на тивок оган додека не почне да врие.

2 Чекор

3. Чекор

Во варениот сок додадете јајца мешајќи константно. Гответе додека смесата не почне да се згуснува и додадете путер, потоа мешајте додека путерот не се растопи.

3 Чекор

4. Чекор

Потоа гответе уште неколку минути, додадете го подготвениот желатин, измешајте и наполнете го посакуваниот тарт. Тргнете го на пола час во фрижидер а за тоа време направете меренга.

4 Чекор

5. Чекор

Белките и шеќерот гответе ги на пареа додека шеќерот не се растопи.

5 Чекор

6. Чекор

Зготвените белки матете ги додека не се оладат и изматат во цврста меренга.

6 Чекор

7. Чекор

Декорирајте го тартот со меренгата по желба.

7 Чекор

8. Чекор

Вашиот десерт е готов!

8 Чекор

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики