Крушки поширани во ванила и црн чај со фил од Плазма
Колачи

Крушки поширани во ванила и црн чај со фил од Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час

Порција слика Величина: 4

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

 Kрушки:

4 помали крушки

1 л вода

350 г шеќер

2 кесички црн чај

1 стапче ванила

Полњење:

50 г Мелена Плазма

2 супени лажици мелени лешници

25 г путер

 

Декорација:

50 г сечкани печени лешници

250 мл слатка павлака

1. Чекор

Излупете ги крушките, но не ги вадете стебленцата.

2. Чекор

Во едно тенџере наполнете вода, додадете шеќер и кесичките од чајот па ставете на оган да зоврие. Отворете го стапчето ванила и со нож изгребете ги семките и ставете ги во тенџерето.

3. Чекор

Стапчето ванила исто така ставете го во тенџерето за да пушти мирис.

4. Чекор

Кога ќе зоврие водата, извадете ги кесичките од чајот, ставете ги крушките и покријте со капак. Гответе ги полека на тивок оган додека не омекнат, а потоа извадете ги внимателно заедно со стапчето ванила.

5. Чекор

Засилете го огнот и продолжете да го готвите сирупот додека малку не згусне. Во посебен сад измешајте Мелена Плазма, мелени лешници и стопениот путер. Додадете и неколку лажици од подготвениот сируп во кој се вареа крушките и измешајте добро за да добиете ронлива смеса.

6. Чекор

Крушките кои се оладени, исечете ги на пола, извадете им ги семките и наполнете ги со полнењето со Плазма.

7. Чекор

Прелијте ги крушките со сирупот и послужете со изматена слатка павлака па потоа посипете со сечкани лешници.

8. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

8 Чекор

Автор:

Palachinka blog

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики