Плазма точиња со урми и кокос
Колачи

Плазма точиња со урми и кокос

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Топчиња:

300 г свежи урми (без семки)

50 г кокос

50 г Мелена Плазма

Глазура:

150 г црно чоколадо

3 супени лажици сончогледово масло

1. Чекор

Урмите измиксајте ги во мултипрактик така што ќе добиете паста, па потоа префрлете ги во чинија во која сте ги измешале Мелената Плазма и кокосот. Соединете ги добро сите состојки и направете топчиња.

2. Чекор

Топчињата наредете ги во послужавник обложен со хартија за печење, а потоа ставете ги во замрзнувач 30 минути.

3. Чекор

Во помало тенџере скршете 130 г црно чоколадо, додадете масло, и ставете го на тивок оган да се истопи.

4. Чекор

Тргнете од оган и додадете ги останатите 20 г црно чоколадо.

5. Чекор

Почекајте да се истопи и тоа, па потоа со виљушка натопете ги топчињата и наредете ги во хартија за печење, и веднаш посипете со Мелена Плазма и кокос.

6. Чекор

Вашиот десерт е подготвен!

6 Чекор

Автор:

Ana V. Đurđević/Prstohvat soli

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики