Плазма колач со овошје и крцкаво наросување
Колачи

Плазма колач со овошје и крцкаво наросување

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 90 мин.

Порција слика Величина: 12-15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

ТЕСТО

220 г брашно

30 г Мелена Плазма

прстофат сол

1 лажиче прашок за печиво

2 јајца

100 мл масло

1 лажица кокосово масло, за арома

250 мл јогурт

150 г шеќер

ОВОШЕН СЛОЈ

300 г замрзнато овошје (малини или мешавина

од бобинки)

1 рамна лажица брашно

КРЦКАВО НАРОСУВАЊЕ

3 лажици брашно

3 лажици Мелена Плазма

2 лажици кафеав шеќер

60 г ладен путер

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 180 °C. Дното на калапот обложете го со хартија за печење, страните намачкајте ги со путер. Доколку го печете колачот во огноотпорен сад, не морате да ставате хартија за печење.

2. Чекор

За крцкавото наросување измешајте ги брашното, Мелената Плазма, кафеавиот шеќер и путерот. Путерот со дланките замесете го во сувите состојки така да добиете трошки со големина на грашок. Оставете го во фрижидер додека го подготвувате тестото.

3. Чекор

Измешајте го замрзнатото овошје со една лажица брашно и оставете го на страна.

4. Чекор

Во еден сад измешајте ги сувите состојки: брашно, Мелена Плазма, сол и прашок за печиво. Во друг сад измешајте ги јајцата, кокосовото масло, јогуртот и шеќерот и добро соединете ги со жица или со миксер. Додадете ги сувите состојки и сето тоа добро измешајте го.

5. Чекор

Добиената смеса истурете ја во подготвениот калап, подеднакво распоредете ја и израмнете ја. Потоа наредете го замрзнатото овошје и додадете го крцкавото наросување. Ставете го колачот да се пече триесетина минути. Најдобро е да направите тест со чепкалка: забодете ја чепкалката во средината на колачот – ако излезе сува, колачот е печен.

6. Чекор

Вашиот колач е готов!

6 Чекор

Автор:

Ana V. Đurđević/Prstohvat soli

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики