Пудинг од чиа семе со Плазма и крем од манго
Плазма доручек

Пудинг од чиа семе со Плазма и крем од манго

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 15 min. + 1-2 h da nabubre semenke

Порција слика Величина: 4

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

1 конзерва кокосово млеко (400 мл)

6 супени лажици чиа семе

2 супени лажици Мелена Плазма за една чаша 

1 зрело манго

1 супена лажица мед

1 супена лажица цеден сок од лимон 

Декорација:

свежо нане за украсување

 

1. Чекор

Чиа семето истурете го во чинија, прелијте со кокосово млеко и оставете го во фрижидер час-два да набабри.

2. Чекор

Излупете го мангото, исечете во коцки и измиксајте во блендер заедно со сокот од лимон и мед

3. Чекор

Пудингот од чиа семе истурете го во чаши или тегли, додадете Мелена Плазма во подебел слој, и потоа 2-3 супени лажици крем од манго.

4. Чекор

Украсете со свежи листови нане и послужете го ладен.

5. Чекор

Вашиот десерт е готов!

5 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики