Празнични десерти

Jernejkitchen - Бригадиеро тарт

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 40 мин

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Тесто за кора:

170 г Мелена Плазма

50 г какао во прав

50 г шеќер

120 г растопен путер

1 лажица млеко

Полнење: 

60 г путер

1200 г кондензирано млеко од конзерва (3Х 400 г конзерви)

80 г какао во прав

2 прстофати сол

100 г чоколадо

 

80 г чоколадни трошки

 

1. Чекор

Во помала чинија измешајте Мелена Плазма, шеќер и какао во прав. Во смесата измешајте го растопениот путер и млекото. Подлогата од бисквити ставете ја во калап за торта или калап за пита со дијаметар 30 цм и распоредете рамномерно. Притиснете добро на дното и рабовите. Префрлете во загреана рерна. Печете 10 минути на 180 °C.

2. Чекор

Ставете тава на умерен оган, додадете путер и почекајте да се истопи. Додадете кондензирано млеко од конзерва и измешајте добро. Просејте го какаото за да се ослободите од поголемите грутки. Намалете го огнот и додадете го какаото. Гответе уште 10-12 минути со редовно мешање или додека смесата не згусне. Смесата е готова кога со лажица ќе повлечете на дното и во средина ќе видите чисто дно, а на смесата и е потребно 3-4 секунди за повторно да го покрие дното. Тргнете од оган и додадете го сечканото чоколадо.

3. Чекор

Во оладената печена подлога сипете го филот и распоредете рамномерно. Посипете го врвот со чоколадни трошки и оставете ја на собна температура најмалку 2-3 часа или преку ноќ. Исечете и послужете.

Автор:

jernejkitchen

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики