Празнични десерти

Jernej kitchen - Пита од банана

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 6 часа 40 минути

Порција слика Величина: 4

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Подлога:

150 г Мелена Плазма

2 лажици шеќер

150 г стопен путер

Крем:

2 јајца

2 жолчки

150 г шеќер

50 г пченкарен скроб

600 мл млеко

2 лажици паста од ванила

60 г путер

 

1 банана

 

Декорација:

300 г шлаг

½ банана

1 лажица кикирики

1 лажица Мелена Плазма

1. Чекор

Во мала чинија измешајте Мелена Плазма и шеќер. Во смесата измешајте го растопениот путер. Кората од бисквит ставете ја на калапот за торта или калап за пита со дијаметар 22 цм и распоредете рамномерно. Втиснете добро на дното и краевите. Префрлете во загреана рерна. Печете 10-12 минути на 180 степени.

2. Чекор

Ставете ги во чинија јајцата, жолчките, шеќерот и пченкарниот скроб. Измешајте добро со жица. Додадете млеко и паста од ванила во тенџере. Почекајте да зоврие млекото, и полека сипете малку врело млеко во смесата од јајца со редовно мешање со жица. Сипете ја смесата во тенџерето со млеко. Вратете на оган и почекајте смесата да зоврие, потоа гответе на тивок оган 4 минути. Кремот сипете го во чинија и покријте со најлонска фолија. Ставете го во фрижидер 15 минути.

3. Чекор

Ладниот путер исечете го на коцки и изматете го со миксер во кремот од ванила. На оладената печена подлога намачкајте четири лажици од кремот. Над кремот наредете парчиња од една банана. Со останатиот крем намачкајте над бананата. Покријте со фолија и ставете во фрижидер на најмалку 4 часа или преку ноќ.

4. Чекор

Извадете ја питата од фрижидер и над неа распоредете го шлагот. Распоредете ги парчињата банана, кикириките и посипете со Мелена Плазма. Исечете парчиња и послужете.

Автор:

Jernej kitchen

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики