Празнични десерти

Mirisi iz Majine kuhinje - Торта од палачинки и Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Палачинки:

360 мл млака вода

200 мл млеко

200 г спелта 630 (може и бело)

2 домашни јајца

½ лажичка екстракт од ванила (кој сака ванилин шеќер)

½ лажичка бурбон ванила

малку цимет

Крем:

700 мл слатка павлака

крем намаз од лешник

како во прав

200 г Мелена Плазма

1. Чекор

Замесете смеса за палачинки и испечете ги.

2. Чекор

Изматете ја слатката павлака. Потоа соединете ги сите состојки за кремот и ставете на една палачинка па потоа посипете Плазма, потоа палачинка, крем, Плазма и така продолжете до крај. На крајот целата торта намачкајте ја убаво со кремот. Едноставно и вкусно. Уживајте.

Автор:

Mirisi iz Majine kuhinje

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики