Празнични десерти

Armina Memić - Plazma kolačići

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

300 г Мелена Плазма

2 лажици шеќер во прав

50 г мелени ореви

100 г истопен путер

180 мл млеко

Чоколадна глазура:

100 г бело чоколадо (растопете го чоколадото на пареа) 

 

1. Чекор

Во еден сад соединете ги Мелената Плазма, шеќерот во прав, оревите, путерот и млекото.

2. Чекор

Измешајте ја смесата добро.

3. Чекор

Префрлете ја смесата на најлонска фолија и со помош на фолијата формирајте валјак.

4. Чекор

Валјакот во фолијата ставете го на ладење во фрижидер од 2 до 3 часа (доколку саката да го забрзате процесот на ладење валјакот ставете го во замрзнувач на половина час).

5. Чекор

Тргнете ја фолијата и исечете го валјакот во посакувани величини.

6. Чекор

Врвот на секое колаче натопете го во стопено чоколадо, потоа Мелена Плазма и мелени ореви.

7. Чекор

Сервирајте и уживајте во вкусниот десерт.

Автор:

Armina Memić

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики