Празнични десерти

Od slatkoga slađe - Плазма шарена торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 45 мин.

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Подлога: 

250 г Мелена Плазма

120 г путер

околу 1 дл млеко

Крем:

350 г малини

10 листови желатин

5 лажици вода

500 г сирење маскарпоне

300 г грчки јогурт

100 г шеќер во прав 

150 г бело чоколадо

2 лажици арома ванила

2,5 дл слатка павлака

боја за колачи

 

 

1. Чекор

Измешајте ги наведените состојки и обложите го дното на калапот со дијаметар 20 цм (или 22 цм). Ставете го во фрижидер.

2. Чекор

Малините и шеќерот гответе ги неколку минути, поминете ги во блендер и процедите. Прелијте го желатинот со вода и оставете го неколку минути.

3. Чекор

Измиксајте ги сирењето, јогуртот, шеќерот во прав и слатката павлака. Додадете стопено чоколадо. Додадете лажица арома од ванила. Желатинот со вода стопете го на тивок оган и додадете го во кремот.

4. Чекор

Во првиот дел од кремот додадете 2/3 пире од малина (додадете боја по желба) т.е прелијте преку подлогата. Додадете боја по желба. Кремот прелијте го над првиот крем и вратете ги во замрзнувач на 30 минути. Во третиот дел додадете лажица арома од ванила т.е. прелијте преку вториот крем.

5. Чекор

Ладeте ја тортата во фрижидер во текот на ноќта, тргнете ги рабовите и фолијата, украсете и послужете.

Автор:

Mirjana Marčinko/Od slatkoga slađe

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики