Празнични десерти

Balkanska domaćica - Praznične Plazma kocke

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин.

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Кора:

5 јајца

6 лажици шеќер

4 лажици брашно

2 лажици какао

1 прашок за пециво

400 мл чоколадно млеко

Фил:

300 г шеќер во прав

800 г кисела павлака

 

300 г Мелена Плазма

 

Декорација:

2 кесички шлаг крем

200 мл млеко

1. Чекор

Прво треба да се направи кората. Изматете ги добро јајцата и шеќерот со миксер. Потоа додадете брашно, какао и прашок за пециво и соединете се убаво со шпатула.

2. Чекор

Истурете ја смесата во плех со димензии 20х30 цм кој сте го обложиле со хартија за печење. Печете ја кората во претходно загреана рерна на 200 степени 15 минути.

3. Чекор

Печената кора веднаш прелијте ја со чоколадно млеко и оставете да се лади.

4. Чекор

Со миксер кратко изматете ја киселата павлака со шеќерот во прав.

5. Чекор

На оладената кора нанесете од подготвениот фил.

6. Чекор

Изматете го шлаг кремот со млеко според упатството од кесичката и декорирајте го колачот. Оставете во фрижидер неколку часа и потоа послужете.

Автор:

Balkanska domaćica

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики