Празнични десерти

Jernej kitchen - Мак колач

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 ч и 50 мин.

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Тесто: 

250 г глатко бело брашно

100 г шеќер

1 лажичка прашок за пециво

150 г путер

1 јајце

1 лажица Мелена Плазма (за врвот)

Полнење од мак: 

750 мл млеко

120 г путер

450 г мелен мак

120 г пченичен гриз

120 г слатка павлака

1 лажица рум

1 лажица кора од лимон

250 г павлака

1 г Мелена Плазма

 

3 јајца

 

1. Чекор

Во чинија ставете бело брашно, шеќер, прашок за пециво, путер исечен на коцки и јајце. Ладниот путер замесете го добро со рака во смесата за да се замеси и да се добие изедначена смеса. Ставете во фрижидер на 20-30 минути.

2. Чекор

Во тенџере додадете млеко и путер исечкан на коцки. Ставете на среден оган смесата да зоврие. Додадете го мелениот мак и измешајте. Потоа додадете го гризот и гответе го филот на тивок оган 3-4 минути со редовно мешање. Тргнете и во филот од мак измешајте слатка павлака, рум, кора од лимон и павлака. Мешајте додека не стане глатко и оставете да се олади на собна температура.

3. Чекор

Во изладениот фил од мак измешајте Мелена Плазма. Кога ќе се соедини добро, додадете ги јајцата и измешајте добро.

4. Чекор

Ставете две третини од тестото на малку набрашнета површина. Останатото тесто чувајте го во фрижидер. Развлечете го тестото на величина од 20х25 цм. Исто така бираме плех со таа величина. Префрлете го тестото со сукало во намачканиот плех. Распоредете го филот рамномерно преку тестото. Ладното тесто изрендајте го рамномерно над филот. Посипете со Мелена Плазма.

5. Чекор

Ставете го колачот од мак во загреана рерна. Печете еден час на 180 степени. Кога колачот ќе се испече, оставете го на страна да се олади, потоа исечете на парчиња и послужете.

Автор:

Jernej kitchen

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики