Празнични десерти

Armina Memić- Плазма торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин.

Порција слика Величина: 15

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

500 + 100 мл слатка павлака

300 г Мелена Плазма

3 лажици шеќер во прав

100 г млечно чоколадо

200 г бело чоколадо

1. Чекор

Стопете го млечното чоколадо на пареа.

2. Чекор

Стопете го на пареа белото чоколадо заедно со 100 мл слатка павлака.

3. Чекор

Стопените чоколада оставете ги да се оладат на собна температура.

4. Чекор

Во 500 мл слатка павлака додадете шеќер, а потоа измиксајте но не во цврст шлаг.

5. Чекор

Изматената слатка павлака поделете ја на два дела. Во првиот дел ставете Мелена Плазма и измешајте. Тој дел е подлогата на тортата.

6. Чекор

Смесата со Мелена Плазма истурете ја во калап со дијаметар 20 или 24 цм.

7. Чекор

Во другиот дел од слатката павлака додадете го стопеното и оладено млечно чоколадо, т.е измиксајте со миксер во цврст шлаг.

8. Чекор

Кремот со млечно чоколадо ставете го над подлогата, а потоа оладеното стопено бело чоколадо над кремот.

9. Чекор

Чекор Оставете ја тортата на ладење во фрижидер, најдобро преку ноќта.

10. Чекор

Декорирајте ја тората со Мелена Плазма и Мини Плазма.

Автор:

Armina Memić

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики