Празнични десерти

Recepti bajms - Посни Плазма Лешник пралини

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 30 мин.

Порција слика Величина: 18

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

50 г мелени сурови лешници

1 ванилин шеќер

1 лажица шеќер кристал

2 лажици гриз

200 мл бадемово млеко

50 г посен маргарин

125 г посна Мелена Плазма

100 г бело чоколадо

100 г црно чоколадо

2 лажици масло

9 помали лажички посен крем

9 помали лажички џем

1. Чекор

Во тенџере ставете ги мелените лешници, ванилиниот шеќер, шеќерот, гризот и бадемовото млеко, и гответе на оган додека смесата не згусне.

2. Чекор

Во врелата смеса додадете посен маргарин и измешајте додека не се истопи целосно, а потоа додадете и посна Мелена Плазма. Соединете се заедно и оставете на страна.

3. Чекор

Скршете ги црното и белото чоколадо во две различни садови и во двата додадете лажица масло, т.е истопете ги во микробранова печка. Со стопеното чоколадо обложите го калапот по дното и краевите и оставете неколку минути во замрзнувач да се стегне.

4. Чекор

Кога чоколадото во калапите ќе се стегне, ставете од смесата со Посна Мелена Плазма и лешници, направите дупка и додадете посен крем или џем, а потоа затворете ги пралините со уште малку смеса од Посна Мелена Плазма и лешници.

5. Чекор

Над смесата повторно додадете стопено чоколадо и така завршете ги пралините, и оставете ги во замрзнувач да се стегнат 10 минути. Потоа украсете ги по желба со стопено чоколадо и трошки.

Автор:

Recepti bajms

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики