Празнични десерти

Cook on the bright side - Плазма торта со јагоди

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 40 мин +3 ч ладење

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Кора:

300 г Мелена Плазма

100 г мелени бадеми

3 лажици нутела

150 мл млеко

125 г путер

Фил:

300 г бело чоколадо

450 мл слатка павлака

топинг:

 

300 г јагоди

1. Чекор

Пред кората, го подготвуваме филот, бидејќи треба да се олади. Така, над белото чоколадо додадете 300 мл загреана слатка павлака. Добро изматете и ставете во фрижидер да се лади. За кората – растопете путер и додадете го во Плазмата. Додадете ги и другите состојки, бадеми, млеко и нутела. Втиснете во калап со чаша или лажица.

2. Чекор

Растопете го путерот и соединете со Плазма, нутела, лешници и млеко, а потоа втиснете ја смесата во калап.

3. Чекор

Изматете ја останатата слатка павлака и кога ќе добиете цврста смеса, додадете го растопеното чоколадо и изматете се добро со миксер.

4. Чекор

Нанесете го филот над подлогата од Плазма, и на врвот наредете ги исечканите јагоди и ставете ја тортата да се лади во фрижидер. Уживајте во овој прекрасен десерт.

Автор:

Cook on the bright side

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики