Празнични десерти

Hoćeš komad - Плазма тарт со чоколадо и шипки

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 час

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

200 г Мелена Плазма

80 г мелени лешници

1 лажица шеќер во прав

100 г стопен путер

80 мл млеко

Крем:

2 пудинзи од чоколадо

1 ванилин шеќер

80 г шеќер

2 големи лажици густин

150 мл матен шлаг

Овошен дел:

Шипки (или некое друго свежо овошје по избор)

Прелив за торти

1. Чекор

Измешајте ги сите состојки и втиснете ја смесата во калап за тарт со дијаметар од 25 цм.

2. Чекор

Прашокот за пудинг, шеќерот, ванилиниот шеќер и густинот измешајте ги постепено со млекото. Добиената смеса гответе ја со постојано мешање.

3. Чекор

Во меѓувреме изматете го шлагот. Кога ќе се олади подготвениот крем, полека измешајте го со миксер и измешајте го со изматениот шлаг. Готовиот крем истурете го над подлогата со Плазма во калапот.

4. Чекор

Наредете ги шипките над кремот и готовиот тарт оставете го во фрижидер најмалку 4 часа.

5. Чекор

Подгответе го преливот за торти според упатството на пакувањето и прелијте го овошјето. Вратете го тартот уште еден час во фрижидер.

6. Чекор

Наздравје и уживајте.

Автор:

Hoćeš komad

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики