Лешник торта
Торти

Лешник торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 85 мин.

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

7 белки

7 лажици шеќер

7 жолчки

12 лажици печени, мелени лешници

2 лажици презла

½ кесичка прашок за пециво

Сок од два портокали

Фил: 

125 мл млеко

100 г црно чоколадо

100 г мелени, печени лешници

100 г Мелена Плазма

Кора од 1 портокал

200 г путер

Сок од 1 портокал

150 мл шлаг

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 180°C.

2. Чекор

Изматете снег од белки и шеќер. Во друг сад изматете жолчки, презла, прашок за пециво и мелени лешници. Внимателно додајте го снегот и мешајте полека додека состојките се соединат.

3. Чекор

Истурете ја смесата во калап за торта (квадрат или круг) од 24 цм и печете 25 минути.

4. Чекор

Кога кората ќе биде готова, оладете ја на собна температура. Откако ќе се олади прелијте со сок од портокал и ставете ја на чинија за послужување.

5. Чекор

Загрејте млеко за филот и во него додајте го чоколадото. Кога ќе се стопи тргнете од оган и додека е врело додајте путер, Плазма, лешници, сокот и кората од портокал. Се добро измешајте и кога ќе се олади до собна температура, намачкајте ја кората во подебел слој.

6. Чекор

Изматете шлаг и намачкајте преку тортата.

7. Чекор

Украсете со парчиња портокал и Плазма.

8. Чекор

Вашиот торта е готов!

8 Чекор

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики