Плазма пуслица
Торти

Плазма пуслица

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 2 часа

Порција слика Величина: 12

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

4 белки

Прстофат сол

250 г шеќер

1 лажица густин

1 лажица сок од лимон 

Фил:

4 жолчки

40 г густин

30 шеќер

5 дл млеко

1 ½ дл слатка павлака

100 г Мелена Плазма

1 лажица арома од ванила

Декорација:

Овошје по избор

1. Чекор

На масна хартија нацртајте два круга со дијаметар 20 цм и свртете ја хартијата. Вклучете ја рерната на 100 °C.

1 Чекор

2. Чекор

Белките на собна температура изматете ги со миксер, додадете прстофат сол. Потоа на цврстиот снег додајте жеќер постепено, лажица по лажица, и матете додека смесата не стане густа и сјајна.

2 Чекор

3. Чекор

Додадете густин и сок од лимон и измешајте со лажица.

3 Чекор

4. Чекор

Со смесата обликувајте две кори со дијаметар 20 цм и сушете ги во рерна загреана на 100 °C околу два часа. Исклучете ја рерната и корите оставете ги во рерна неколку часа.

4 Чекор

5. Чекор

Жолчките, густинот и шеќерот изматете ги со малку ладно млеко, а останатото млеко зовријте го.

5 Чекор

6. Чекор

Зовреаното млеко истурете го во смесата со жолчките со постојано мешање , и гответе неколку минути на тивок оган.

6 Чекор

7. Чекор

Во оладениот крем изматете омиксер слатка павлака, додадете Мелена Плазма и арома од ванила.

7 Чекор

8. Чекор

Чувајте го кремот во замрзнувач до послужување. Корите премачкајте ги со подготвениот крем, украсете со овошје и послужете.

8 Чекор

9. Чекор

Вашиот торта е готов!

9 Чекор

Автор:

Mirjana Marčinko/Od slatkoga slađe

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики