Торти

Летна Плазма торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 ч + ладење

Порција слика Величина: 10

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

300 г Плазма

350 мл слатка павлака

500 г крем сирење

120 г шеќер во прав

250 г бело чоколадо

2 калинки

 

 

1. Чекор

Крем сирењето измешајте го полека со шеќерот во прав.

2. Чекор

Стопете го белото чоколадо на пареа.

3. Чекор

Изматете ја цврсто слатката павлака.

4. Чекор

Стопеното чоколадо додадете го во крем сирењето, измешајте и соединете со слатката павлака.

5. Чекор

Ставете ја еден час во фрижидер да се олади.

6. Чекор

Исчистете ги калинките.

7. Чекор

Наредете прв ред Плазма 3х3.

8. Чекор

Нанесете ¼ од кремот, распоредете рамномерно и посипете со калинка.

9. Чекор

Наредете го вториот слој Плазма 3х3.

10. Чекор

Повторете ја постапката додека не го потрошите филот така што тој ќе биде последен на тортата.

11. Чекор

Декорирајте со калинка, Мелена Плазма и нане.

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики