Плазма Луј XV
Торти

Плазма Луј XV

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 90 мин. + 2-3 часа за ладење

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

• 350 г Плазма

• 100 г Шеќер во прав

• 50 г путер 

• 50 г чоколаден крем

Фил:

• 2 јајца

• 130 г шеќер

• 350 мл слатка павлака

• 10 г желатин

• 50 мл вода

• 200 г црно чоколадо

1. Чекор

Плазмата здробете ја во чинија. Додадете го шеќерот во прав, стопениот путер и чоколадниот крем, и се добро соединете во ронлива смеса. Со добиената смеса обложите го дното на калапот и ставете го во фрижидер додека го подготвувате кремот, за да се стегне кората.

1 Чекор

2. Чекор

Желатинот ставете го во чинија, прелијте со ладна вода и оставете да набабри. Во средно тенџере истурете 30 мл слатка павлака, 30 г шеќер и 2 жолчки, и гответе на пареа со постојано мешање. Тргнете го тенџерето од оган и додадете го растопениот желатин.

2 Чекор

3. Чекор

Останатата слатка павлака изматете ја да добиете шлаг и додадете ја во смесата со жолчките.

3 Чекор

4. Чекор

Потоа, додадете го растопеното црно чоколадо и измешајте добро. Белките и останатиот шеќер изматете ги во цврст шлаг, и додадете го во чоколадниот крем полека за да не спласне.

4 Чекор

5. Чекор

Извадете го калапот од фрижидер и кората од Плазма прелијте ја со чоколадниот крем. Вратете ја тортата во фрижидер на 2-3 часа за да се стегне чоколадниот фил.

5 Чекор

6. Чекор

Вашиот тортa е готов!

6 Чекор

Автор:

Miloš Krkeljić/ Hotel „Square Nine“

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики