Торти

Чоколадна торта со Плазма

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 часа i 30 мин.

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

350 г црно чоколадо со 70% какао

180 г путер

6 јајца

200 г кафеав шеќер

60 мл бел рум

100 г Мелена Плазма

Декорација:

300 мл слатка павлака

1 кафена лажичка инстант кафе (во гранули, не треба да се мати)

250 г свежи малини

Листови свежо нане

1. Чекор

Загрејте ја рерната на 170°C. Во тенџере ставете го чоколадото и путерот и стопете ги на тивок оган. Во посебна чинија со миксер изматете јајца, шеќер, рум и Мелена Плазма. На крај додајте го стопеното чоколадо со путерот и измешајте се добро.

2. Чекор

Округлиот калап со одвоиво дно со дијаметар 21 цм обложите го со хартија за печење и истурете ја смесата која ја матевте претходно.

3. Чекор

Покријте го калапот со алуминиумска фолија и ставете го во рерна да се пече 40 минути. Кога тортата е ќе се испече, извадете ја од рерна и оставете да се олади до собна температура пред да ја извадите од калапот.

4. Чекор

Потоа ставете ја во фрижидер до послужување. Пред послужување, со миксер изматете слатка павлака и инстант кафе и нанесете на тортата со лажица. Над шлагот наредете ги свежите малини и листовите од нане.

Автор:

Olivera Senić/Ja u kuhinji

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики