Торти

Плазма Шарлота

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 1 ч и 30 мин. + 3-4 ч за ладење

Порција слика Величина: 6

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

Бисквит:

150 г шеќер

85 г брашно

40 г какао

1⁄2 кафена лажица прашок за пециво

1⁄2 кафена лажица сода бикарбона

Прстофат сол

1 јајце

90 мл млеко

3 супени лажици масло

1 супена лажица екстракт од ванила

90 мл зовриена вода

Мус:

180 г шлаг во прав (засладен)

200 г Мелена Плазма

200 г чоколадо за готвење

Декорација:

220 г Плазма

Свежи јагоди

1. Чекор

Вклучете ја рерната на 180°C. Во чинија ставете ги сувите состојки за бисквитот и измешајте. Во друга чинија изматете ги јајцата, потоа додајте млеко, масло, екстракт од ванила и сувите состојки за бисквит и измешајте со миксер. Во добиената смеса додадете зовриена вода и измешајте добро.

2. Чекор

Дното и рабовите на калапот за торта обложите ги со хартија за печење и истурете ја смесата за бисквит. Ставете ја во загреана рерна и печете 40 минути. Кога бисквитот ќе се испече (проверите со чепкалка), извадете го од рерна и оставете да се олади во калапот.

3. Чекор

Стопете црно чоколадо на пареа и оставете да се олади на собна температура, но внимавајќи да не се олади премногу и да се стегне. Изматете го шлагот спрема упатството на кесичките и додадете го стопеното црно чоколадо и Мелената Плазма и измешајте се убаво со лажица са да се соедини. Добиената смеса ставете ја кратко во фрижидер за да се стегне.

4. Чекор

Извадете го од калапот изладениот бисквит, а калапот обложите го со најлонска фолија. На работ на калапот наредете ја Плазмата. Исечете го бисквитот по должина за да добиете две кори со иста дебелина, а потоа исечете ги во круг за да се намали дијаметарот за 1 цм (Плазмата мора да биде помеѓу рабовите на калапот и бисквитот). Ставете ја едната кора во калапот, потоа додадете половина од изладениот мус. Ставете ја втората кора и додадете го останатиот мус и порамнете со лажица. Задолжително оставете празен простор помеѓу мусот и рабовите на Плазма, отприлика 5 цм. Тортата ставете ја во фрижидер 3- 4 часа за да се стегне.

5. Чекор

Внимателно тргнете ги рабовите на калапот и ставете ја тортата на сад за послужување, потоа полека тргнете ја фолијата. Измијте ги свежите јагоди, исушете ги, потоа наредете ги на површината на тортата.

Автор:

Nevena Zelunka Cvijetić/ Hleb i Lale

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики