Торти

Јагода лимон торта

Зачувај
Сподели

Основни информации:

Време на подготовка слика Време на подготовка: 35 мин.

Порција слика Величина: 8

Сложеност слика Сложеност: 0Сложеност слика 1Сложеност слика 2Сложеност слика 3Сложеност слика 4Сложеност слика

Состојки:

7 белки

140 г шеќер

70 г брашно

50 г Мелена Плазма

Изрендана кора од еден лимон

Прелив:

150 мл млеко

2 кесички ванилин шеќер

Крем:

600 мл млеко

7 жолчки

100 г шеќер

100 г брашно

250 г путер

Изрендана кора од два лимони

100 г Мелена Плазма

150 г јагоди

Декорација:

200 мл слатка павлака

100 г Мелена Плазма

Јагоди

 

1. Чекор

Округол калап со величина 21 цм со отстранливо дно обложите го со хартија за печење така што ќе го обложите дното и рабовите.

2. Чекор

Белките изматете ги со шеќерот.

3. Чекор

Додадете брашно, Мелена Плазма и кората од лимон и измешајте со шпатула.

4. Чекор

Смесата за кората истурете ја во калапот, печете 20 минути на 150 °C.

5. Чекор

Додека се пече кората сварете го млекото и ванилиниот шеќер и оставете да се олади.

6. Чекор

Готовата кора прелијте ја со млеккото со ванилин шеќер и оставете кората да го впие.

7. Чекор

Во поголема метална чинија ставете млеко да се вари на пареа.

8. Чекор

Жолчките, шеќерот, брашното и корите од лимон измешајте ги и истурете ги во млекото кога ќе зоврие.

9. Чекор

Гответе додека смесата не згусне.

10. Чекор

Во готвениот крем додадете путер и мешајте со жица додека путерот не се стопи и се измеша со кремот

11. Чекор

Додадете Мелена Плазма и оставете го кремот да се олади добро.

12. Чекор

Кога кремот е потполно ладен измешајте со плазма и истурете го врз кората.

13. Чекор

Исчистете ги јагодите, исечете на коцки и ставете ги преку кремот и потапкајте ги.

14. Чекор

Изматете ја слатката павлака, измешајте со лажица и нанесете рамномерно преку тортата.

15. Чекор

Декорирајте со јагоди.

16. Чекор

Вашата торта е готова!

Автор:

Plazma

Уживај со Плазма слика

Дали го пробавте овој рецепт?

Доколку одговорот е Да, сликајте го задоволството и тагнете ја @plazma_zvanicna или употребете #plazmaslatkarnica

Плазма деликатес слика
Дали го пробавте овој рецепт?

Cene proizvoda su preuzete sa vebsajtova prodavaca. Cene i raspoloživost mogu da variraju u zavisnosti od lokacije.

Uspešno ste se prijavili za newsletter!

Некои приказни се по слатки кога се само твои!

Пријави се на нашиот билтен и биди во тек со приказните на Плазмаслаткарница кои ги подготвуваме секоја недела само за тебе

Пријавете се на нашиот билтен за слики